انتشار جهانی کتب و دیگر آثار ارزشمند در آمریکا و اروپا و توزیع جهانی آنها توسط رابط شرکت آمازون

ركود در بازار صادرات كتاب از قم

یکی از راه های صادرات کتاب های ارزشی داخل کشور، معرفی آنها در سایت های داخلی و ارسال آنها به مشتاقان آنها می باشد. متاسفانه به دلیل عدم آشنایی ناشران و سازمان های مرتبط داخلی با نیازها و بایدهای لازمه، این امر با وجود پتانسل های فراوان آثار داخلی نتوانسته آن طور که باید و شاید جایگاهی در عرصه های حقیقی بین المللی برای خود باز نماید.

خرمي رئيس اتحاديه ناشران و كتابفروشان استان قم در صحبتی با خبرگزاری فارس با بيان اينكه ۸۰ درصد كتاب‌هايي كه در قم به چاپ مي‌رسد مذهبي است، افزود: افزايش تعرفه‌هاي پستي به ارسال كتب مذهبي به سراسر جهان لطمه زده است. قم مركز چاپ كتب اسلامي است و ارسال نشدن كتاب اين ضرر را متوجه قم و اسلام خواهد كرد. وي بيان داشت: زماني‌كه كتاب مذهبي چاپ ‌شود اما نتوان آن را به كشورهاي ديگر ارسال كرد چگونه مي‌توان دين اسلام و احكام الهي را رواج داد.
همچنین مهدي انصاري‌قمي مسئول انتشارات انصاريان به عنوان یكي از مهم‌ترين انتشاراتي است كه در قم اقدام به چاپ و انتشار كتاب‌ها‌ي اسلامي به زبان‌هاي مختلف و ارسال آن به خارج از كشور كرده اذعان داشت: بيش از ۵۰۰ موسسه علمي، تحقيقاتي، فرهنگي و پژوهشي در قم فعال هستند كه عمده فعاليت آنها نشر و چاپ كتاب در زمينه‌هاي مختلف به ويژه در حوزه علوم انساني است. ایشان همچنین خاطر نشان کرد: افت و كاهش ارسال كتاب از قم به ديگر نقاط كشور و جهان برخلاف ديدگا‌ه‌هاي توسعه فرهنگي نظام و دولت جمهوري اسلامي است. وي گفت: ارتباط قم با جهان ارتباط فرهنگي، ديني و علمي بوده و ارتباط جنس و مواد غذايي و كالاهاي غيرفرهنگي نيست.
از طرف دیگر سيدرسول موسوي‌نژاديان سرپرست معاونت فرهنگي و هنري اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامي قم در اين زمينه ابراز داشت: با توجه به اينكه استان قم يك استان فرهنگي است، عمده محصولاتي كه از قم به خارج از كشور ارسال مي‌شود، محصولات فرهنگي است. بدین ترتیب افزايش تعرفه پست و هزينه‌هاي مرسولات پستي به ويژه براي خارج از كشور مشكلاتي را براي امر فرهنگ استان به ويژه ناشران كه بايد كتاب‌هايي را عمدتا مذهبي هستند به خارج از كشور ارسال كنند، ايجاد مي‌كند. موسوي‌نژاديان عنوان داشت: نگاه ما اين است كه دين را با فرهنگ صادر كنيم و عمده محصولات فرهنگي با اين نگاه توليد مي‌شود و ضرروت دارد افزايش تعرفه‌هاي پستي در رابطه با مرسولات فرهنگي به ويژه بخش كتاب مورد بازنگري قرار گيرد. وي گفت: مسئولان دولتي بايد اين مشكل را از سر راه انتشارات و موسسات فرهنگي كه بخش عمده فعاليت‌هاي آنها ارسال كتاب ديني و شيعي به سراسر جهان است، بردارند تا آنها بتوانند طبق روال گذشته به فعاليت خود ادامه دهند.

منبع خبر: خبرگزاری فارس – کد ۹۰۰۳۱۶۰۵۳۹