انتشار جهانی کتب و دیگر آثار ارزشمند در آمریکا و اروپا و توزیع جهانی آنها توسط رابط شرکت آمازون

نیازمند فعالیت‌های برون مرزی در زمینه نشر کتاب‌های مذهبی هستیم

قم – خبرگزاری مهر: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که امروز جهان تشنه معارف اسلامی و اهل بیت(ع) است، تاکید کرد: ما نیازمند فعالیت های برون مرزی در زمینه نشر کتب مذهبی هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمد حسینی قبل از ظهر پنج شنبه در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه تخصصی کتاب حوزه که با حضور آیت الله مقتدای، مدیر حوزه های سراسر کشور و شخصیت‌های برجسته حوزوی، اندیشمندان و نویسندگان فاخر کتب مذهبی در مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی(ره) قم برگزار شد، با بیان این که امروز دنیا تشنه معارف اسلامی و اهل بیت(ع) است، تصریح کرد: امروز دنیا نیازمند کتب فاخر دینی و مذهبی و به خصوص کتاب هایی که در قم منتشر می‌شوند است ، و ما در حال حاضر نیازمند فعالیت‌های برون مرزی در زمینه نشر این کتب مذهبی هستیم.

وی در این خصوص افزود: در این زمینه حرکت خوبی به خصوص در زمینه ترجمه کتب مذهبی به ویژه به زبان عربی صورت گرفته است و ما امیدواریم تا سال اینده دولت و مجلس کمک کنند و اعتبارات بیشتری را به این امور اختصاص دهند تا هم مراکز سخت افزاری ما در حوزه چاپ کتاب و هم تولید محصولات فرهنگی افزایش یابد.

نگاه وزارت ارشاد به قم ویژه است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به این که نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به قم نگاه خاص و ویژه‌ای است، تصریح کرد: در بحث خرید کتاب از ناشران ما در قم فعالیت بیشتری داشته ایم و تاکید داریم تا یک مرکز و نمایشگاه دائمی کتب دینی در این شهر در نظر گرفته شود.

وی یادآور شد: امیدواریم پروژه هایی همچون مجتمع فرهنگی ناشران قم، تالار و کتابخانه مرکزی قم و مجتمع فرهنگی قرآنی پردیسان نیز هر چه زودتر به بهره برداری برسد.

چاپ ۱۰ هزار عنوان کتاب در قم طی سال گذشته

حسینی با اشاره به ظرفیت قم در زمینه چاپ کتب مذهبی و دینی ابراز داشت: در سال گذشته ۱۰ هزار عنوان کتاب در قم به چاپ رسید که ۸۰ درصد آن با مضامین دینی بوده است و از این نظر قم رتبه اول نشر کتاب‌های دینی و جایگاه دوم چاپ کتاب را در کشور داراست.

وی یادآور شد: البته در گذشته کتاب‌های ناثواب و مروج افکار واهی نیز به اسم کتاب های مذهبی، دینی و عرفانی به چاپ می‌رسید که در حال حاضر با نظارت‌هایی که صورت می‌گیرد این موضوع به حداقل رسیده است.

تاکید بر استمرار و افزایش بودجه قرآنی در کشور

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بیان داشت: خوشبختانه امسال یک بودجه قرآنی در کشور در نظر گرفته شد که امیدواریم در سال آینده نیز استمرار و افزایش پیدا کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری دومین نمایشگاه تخصصی کتاب حوزه اشاره کرد و گفت:‌ با توجه به این که طلاب، فضلا و روحانیون زیادی در قم هستند برگزاری چنین نمایشگاه هایی پل ارتباطی بین ناشران و مخاطبان خواهد بود که به ارتقای حوزه چاپ و نشر کتب دینی کمک زیادی خواهد کرد و خوشبختانه امسال این نمایشگاه در مقایسه با سال گذشته در همه زمینه ها، با رشد ۳۰ درصدی رو به رو بوده است.

همکاری همه نهادهای حوزه دین در تولید محتوای کتب مذهبی و محصولات فرهنگی

حسینی همچنین بر تعامل و همکاری همه نهادها و دستگاه های مرتبط با حوزه دین در امر چاپ و تولید محتوای کتب دینی و محصولات فرهنگی تاکید و تصریح کرد: باید در این خصوص مراکز قرآنی و کانون های فرهنگی هنری مساجد نیز همکاری بیشتری داشته تا قم به عنوان مرکز فکر کشور رشد فزاینده ای در تولید محتوا داشته باشد و نظام جمهوری اسلامی همچون سایر بخش ها در بخش فرهنگ نیز یک الگو باشد.

www.khabarfarsi.com/ext/1878027